OL-program

Herunder følger programmet for de danske atleter ved OL i Sochi 2014. Alle tider er angivet i danske tider, og TV-kanaler vist i højre kolonne sender live fra begivenheden. Under OL bliver programmet opdateret med resultater fra de danske konkurrencer.


17:00-20:00
Åbningsceremoni




         
Ingen dansk deltagelse.

         

08:00
Alpint skiløb
Styrtløb - herrer
Danske deltagere:
Christoffer Faarup
Resultater:
Nr. 37 i tiden 2:12,55. 6,32 s efter vinderen.
         

11:00
Langrend
15+15 km skiathlon - herrer
Danske deltagere:
Martin Møller
Resultater:
Nr. 52 i tiden 1:14:05. 4 min 49 s efter vinderen.


         

06:00
Curling - herrer
Gruppespil:
Danmark - Kina
Danske deltagere:
Rasmus Stjerne
Troels Harry
Mikkel Poulsen
Johnny Frederiksen
Lars Vilandt
Resultater:
Danmark tabte 4-7.



         


11:00
Curling - damer
Gruppespil:
Rusland - Danmark
Danske deltagere:
Lene Nielsen
Maria Poulsen
Jeanne Elgaard
Helle Simonsen
Mette de Neergaard
Resultater:
Danmark tabte 4-7.


         


16:00
Curling - herrer
Gruppespil:
Danmark - Rusland
Danske deltagere:
Rasmus Stjerne
Troels Harry
Mikkel Poulsen
Johnny Frederiksen
Lars Vilandt
Resultater:
Dannmark vandt 11-10.


         

06:00
Curling - damer
Gruppespil:
Schweiz - Danmark
Danske deltagere:
Lene Nielsen
Maria Poulsen
Jeanne Elgaard
Helle Simonsen
Mette de Neergaard
Resultater:
Danmark tabte 6-7


         

11:25
Langrend
Sprint - kvalifikation - herrer
Danske deltagere:
Martin Møller
(afsted 11:41)
Resultater:
Nr. 54 i tiden 3:44,38. 16,03 efter nr.1 i kvalifikationen


       


16:00
Curling - damer
Gruppespil:
Danmark - Japan
Danske deltagere:
Lene Nielsen
Maria Poulsen
Jeanne Elgaard
Helle Simonsen
Mette de Neergaard
Resultater:
Danmark tabte 8-3. (Danskerne trak sig efter 8. ende)


         

06:00
Curling - herrer
Gruppespil:
Danmark - USA
Danske deltagere:
Rasmus Stjerne
Troels Harry
Mikkel Poulsen
Johnny Frederiksen
Lars Vilandt
Resultater:
Danmark tabte 9-5.


         


16:00
Curling - herrer
Gruppespil:
Danmark - Sverige
Danske deltagere:
Rasmus Stjerne
Troels Harry
Mikkel Poulsen
Johnny Frederiksen
Lars Vilandt
Resultater:
Danmark vandt 8-5.


         

06:00
Curling - damer
Gruppespil:
Canada - Danmark
Danske deltagere:
Lene Nielsen
Maria Poulsen
Jeanne Elgaard
Helle Simonsen
Mette de Neergaard
Resultater:
Danmark tabte 8-5

         


11:00
Curling - herrer
Gruppespil:
Canada - Danmark
Danske deltagere:
Rasmus Stjerne
Troels Harry
Mikkel Poulsen
Johnny Frederiksen
Lars Vilandt
Resultater:
Danmark tabte 7-6

         


16:00
Curling - damer
Gruppespil:
Sverige - Danmark
Danske deltagere:
Lene Nielsen
Maria Poulsen
Jeanne Elgaard
Helle Simonsen
Mette de Neergaard
Resultater:
Danmark tabte 7-6

         
  07:00
Alpint skiløb
Super kombineret - Styrtløb - herrer
Danske deltagere:
Christoffer Faarup
Resultater:
Nr. 38 i tiden 1:57,96. 4,72 efter bedste tid.


         


11:00
Curling - damer
Gruppespil:
USA - Danmark
Danske deltagere:
Lene Nielsen
Maria Poulsen
Jeanne Elgaard
Helle Simonsen
Mette de Neergaard
Resultater:
Danmark vandt 9-2.

         


11:00
Langrend
15 km klassisk - herrer
Danske deltagere:
Martin Møller
(afsted 11:34)
Resultater:
Nr. 58 i tiden 43:29,7. 5:00,0 efter vinderen.
         

12:30
Alpint skiløb
Super kombineret - Slalom - herrer
Danske deltagere:
Christoffer Faarup

Resultater:
Nr. 34 i tiden 1:10,36. 20,25 efter bedste tid.
Samlet nr. 34 i tiden 3:08,32. 23,12 efter vinderen.


         


16:00
Curling - herrer
Gruppespil:
Storbritannien - Danmark
Danske deltagere:
Rasmus Stjerne
Troels Harry
Mikkel Poulsen
Johnny Frederiksen
Lars Vilandt
Resultater:
Danmark tabte 8-6.

         

11:00
Curling - herrer
Gruppespil:
Danmark - Schweiz
Danske deltagere:
Rasmus Stjerne
Troels Harry
Mikkel Poulsen
Johnny Frederiksen
Lars Vilandt
Resultater:
Danmark tabte 3-9
(opgav efter 8. ende)

         


16:00
Curling - damer
Gruppespil:
Danmark - Kina
Danske deltagere:
Lene Nielsen
Maria Poulsen
Jeanne Elgaard
Helle Simonsen
Mette de Neergaard
Resultater:
Danmark vandt 9-6

         

7:00
Alpint skiløb
Super G - herrer
Danske deltagere:
Christoffer Faarup
Resultater:
Nummer 46 i tiden 1:23,34. 5,20 efter vinderen.


         


11:00
Curling - damer
Gruppespil:
Danmark - Sydkorea
Danske deltagere:
Lene Nielsen
Maria Poulsen
Jeanne Elgaard
Helle Simonsen
Mette de Neergaard
Resultater:
Danmark vandt 7-3

         


16:00
Curling - herrer
Gruppespil:
Tyskland - Danmark
Danske deltagere:
Rasmus Stjerne
Troels Harry
Mikkel Poulsen
Johnny Frederiksen
Lars Vilandt
Resultater:
Danmark vandt 6-3


         

11:00
Curling - herrer
Gruppespil:
Norge - Danmark
Danske deltagere:
Rasmus Stjerne
Troels Harry
Mikkel Poulsen
Johnny Frederiksen
Lars Vilandt
Resultater:
Danmark vandt 5-3 og ender på en samlet 6. plads.

         


16:00
Curling - damer
Gruppespil:
Danmark - Storbritannien
Danske deltagere:
Lene Nielsen
Maria Poulsen
Jeanne Elgaard
Helle Simonsen
Mette de Neergaard
Resultater:
Danmark vandt 8-7 og ender på en samlet 6. plads.

         

Ingen dansk deltagelse.

         


Ingen dansk deltagelse.




         

Ingen dansk deltagelse.



         
  Ingen dansk deltagelse.

     
         
Ingen dansk deltagelse.


         

08:00
Langrend
50 km fri - herrer
Danske deltagere:
Martin Møller
Nummer 45 i tiden 1:52:32. 5:37 efter vinderen.
         

17:00-19:30
Afslutningsceremoni



         
 

FacebookIframe_FB-design

 
Klik her
OL start
Klik her
8/2
Klik her
9/2
Klik her
10/2
Klik her
11/2
Klik her
12/2
Klik her
13/2
Klik her
14/2
Klik her
15/2
Klik her
16/2
Klik her
17/2
Klik her
18/2
Klik her
19/2
Klik her
20/2
Klik her
21/2
Klik her
22/2
Klik her
OL slut

 

      Nyheder       

 

  OL-Holdet

  OL-atleterne

  Vejen til Sochi

  Videodagbøger

  Idrætsgrene

  Målsætninger

  OL-kollektionen

  Holdet bag holdet

  OL-program 

  Sochi 2014

  Om Sochi

  Olympiske anlæg

  Billetter

  Tilskuerguide

  Billeder fra Sochi
 

  Historie

  Olympisme

  OL-historie

  OL-statistik

  Kommende OL-værtsbyer 

  Presse

  Kontakt til OL-holdet

  Rejseplaner for OL-holdet

  Fotos af atleterne

  Milepæle  

  Akkreditering

  Dansk OL-logo

  Fotos fra pressemøde

 

 

Danmark til OL i Sochi sponseres af

 


 

© 2013. Danmarks Idrætsforbund og Team Danmark

Danmarks Idrætsforbund | Brøndby Stadion 20 | 2605 Brøndby | tlf. 43 26 26 26 | kontakt os